« Ožujak 2024 »

A DI JE TAJ PEČUH?
Autor: Damir Bešić, 15. 6. 2015.

A DI JE TAJ PEČUH?
ili
Putovanje  dramske skupine na francuskom jeziku „Les stylistes“

Pečuh je grad za kojeg mnogi ne znaju. Nalazi se u jugozapadnom dijelu Mađarske, nedaleko od granice s Hrvatskom. No, kada ga se malo pobliže upozna, postaje jasnije da je Pečuh grad s pričom iza  sebe, grad s kulturom i tradicijom. Nakon što je 2010. bio Europski grad kulture, na velikom popisu kulturnih događaja u Pečuhu upisao se i “Festival des festivals“ – najznačajniji festival frankofonog kazališta za srednjoškolce u organizaciji udruge Artdrala, koji se održavao od 12. do 16. travnja 2015.

U svojem 20. izdanju, Festival des festivals je na programu, osim raznih improvizacija i priredbi, imao 12 predstava 12 različitih dramskih skupina, ne samo iz Mađarske i okolice, već i s drugih kontinenata. Najduže su putovali Kanađani iz Québeca, no ni Marokancima, Egipćanima i Rusima Mađarska nije blizu. Italija je poslala čak dvije skupe, jednu sa Sicilije te jednu iz Napulja. Iz kontinentalne Europe su još nastupili Litvanci, Francuzi, Česi, Rumunji i mi, Hrvati, a naravno i sami domaćini, Mađari.

Pripreme za našu predstavu “Chiche, on improvise“ francuskog autora François-a Parot-a su započele u prosincu, a svojevrsna glavna proba je bila sredinom ožujka, kada smo u okviru Dana frankofonije u zagrebačkoj I. gimnaziji na večeri Hrvatske udruge profesora francuskog jezika  predstavili ulomak iz naše predstave. No, nakon mnogobrojnih sati u novoj dvorani naše škole, bili smo spremni za polazak.

Pri dolasku u Pečuh su nas sračno dočekale obitelji koje su nas ugostile prve dvije noći. Nakon tog iskustva, uputili smo se u Hotel Palatinus u samom centru grada, koji nam je bio “dom“ ostatak vremena. Pored predstava, priredbi i improvizacija koje su se održavale u centru Bobiti Babszinhazu, bilo je i radionica gdje se radilo na vještinama i metodikama glume.

Pod  stručnim vodstvom profesorice francuskog jezika, Davorke Franić, mi, “Les Stylistes“ (Tin Rajković 4.c, Matea Antunović i Margarita Tomić 3.f, Izabela Đurasović i Thomas Krauskopf 3.e), uspješno smo izveli našu predstavu pred međunarodnom publikom te na najbolji mogući način predstavili XVI. gimnaziju, Zagreb, a i cijelu Hrvatsku.

AUTOR: Thomas Krauskopf,3.e