Bavarska
Autor: Damir Bešić, 11. 4. 2016.

U petak ujutro, oko 6 sati, ispred Mimare su nas dočekale naše uvijek vesele profesorice Šimatović, Kauzlarić i Jukić te vodič Josip u busu koji nam je zapravo bio dom iduća 3 dana.  Prva destinacija naše terenske nastave je bio Salzburg, grad bogate povijesti, o kojoj su nam više ispričali naši učenici, kao što je bio i slučaj sa svim lokacijama koje smo posjetili. Nakon možda čak i malo prekratkog razgleda grada, nastavili smo svoj mukotrpan put prema konačnom cilju našeg putovanja, bavarskoj prijestolnici – Münchenu, u koji smo napokon stigli 5 sati kasnije.

[pročitaj više]

Pri ulasku u grad, bus nas je poveo u panoramski razgled grada i u posjet BMW-ovom muzeju u kojem se mogu vidjeti primjerci starih BMW-a uz pomoć kojih je ta tvrtka došla do svjetskog glasa. Mnogi su u njemu kupili neki suvenir muškoj strani svoje obitelji te smo se poslije njega uputili u hostel, u kojem nam je zaposlenik objasnio sva pravila ponašanja na engleskom, na veliko nezadovoljstvo naših profesorica njemačkog. Tada je već bila predvečer te vrijeme za nagovaranje profesorica da nas puste u večernji izlazak, što je na zadovoljstvo mnogih uspjelo.
Drugi dan je bio dan obilaska centra Münchena, odnosno dijela grada oko Marienplatza te posjeta svim zanimljivostima u blizini tog centra, kao što su na primjer glavna gradska crkva - die Frauenkirche te Tehnički muzej, iako se mora priznati da je većini na umu uglavnom bila kupovina u raznim dućanima i suvenirnicama u gradu. Nakon obilaska grada smo posjetili dvorac Nymphenburg, ,,dvorac nimfi'', koji je poznat po prelijepom uređenju interijera, a tada smo, pri povratku u centar, napokon dobili svoje slobodno vrijeme koje smo iskoristili za obogaćivanje već dovoljno jake bavarske ekonomije našim eurima. Tome je uslijedio povratak u hostel te još slobodnog vremena kako bismo mogli što ljepše provesti svoju zadnju večer.

Treći dan je bio dan obilaska dvoraca Ludwiga Drugoga, ludog bavarskog kralja iz 19. stoljeća koji je bio čudno opsjednut labudovima. Posjetili smo dva dvorca, Hohenschwangau i onaj poznatiji, Neuschwanstein, koji je zanimljiv zbog svoje bogate povijesti, prelijepe lokacije i činjenice da je Walt Disney uzeo taj dvorac kao primjer pravog dvorca iz bajke. Ništa nije moglo umanjiti ljepotu tih dvoraca, čak ni činjenica da zbog snijega bus nije vozio pa smo morali 40 minuta hodati uz brijeg kako bismo došli do njih. Zbog te činjenice nam završni povratak u bus i početak puta kući nije nimalo teško pao te je većina prespavala put u Zagreb, u koji smo stigli tek oko 3 sata ujutro.