« Ožujak 2024 »

20.6.2016. SVJETSKI DAN IZBJEGLICA
Autor: Damir Bešić, 21. 6. 2016.

Povodom Svjetskog dana izbjeglica  ovdje možete pogledati film kojeg su snimili učenici XVI. gimnazije u sklopu „Don@u- online“ projekta s temom „MIGRACIJE“. Projekt se odvijao u virtualnim učionicama u suradnji triju nasumično izabranih škola iz dunavske regije. Tako su se naši učenici šest mjeseci družili, chatali , zajedno radili na dijelovima konačne prezentacije s učenicima iz SR Njemačke i Slovačke, čak i sudjelovali u audio- video konferencijama s EU parlamentarcima  i nadamo se ponešto i naučili J, sve pod budnim okom njihove mentorice profesorice Vesne Huskić Jančikić koja je i vodila cijeli projekt.

[pogledaj video]

Ponosni smo da, kao jedina izabrana gimnazija u Hrvatskoj, na taj način možemo predstaviti našu zemlju i na međunarodnom   Dunavskom festivalu (Donau Fest) u Neu Ulmu u SR Njemačkoj i na taj način senzibilizirati cijelu Europu.

XVI.gimnazija može biti ponosna jer je jedina gimnazija u Hrvatskoj koja sudjeluje u Don@u- Online projektu koji se provodi svake dvije godine.

Učenici koji se najviše zalažu za projekt tijekom sudjelovanja imaju priliku sudjelovati u deveterodnevnom jezičnom kampu, usavršiti njemački jezik, družiti se s vršnjacima iz ostalih zemalja dunavske regije te upoznati nove kulture i time obogatiti svoje obrazovanje.

Povratkom u školu prenose svoja iskustva stečena u kampu na ostale učenike u našoj gimnaziji.

Naša škola bila je izabrana na temelju kvalitete, uspjeha na državnim natjecanjima iz njemačkog jezika te višegodišnjeg iskustva na različitim projektima, razmjenama s gimnazijama iz SR Njemačke i činjenici da smo jedna od prvih gimnazija u Hrvatskoj koja je uvela program DSD-a (nastava njemačkog jezika za stjecanje Njemačke jezične diplome).

Tijekom svjetskog dana izbjeglica Hrvatski Crveni križ održat će diljem Hrvatske niz događanja kojima je cilj senzibilizirati javnost i potaknuti građane na toleranciju. U Zagrebu se održava turistička tura Novi koraci kroz Zagreb  odnosno New footsteps through Zagreb . Cilj ove šetnje je provesti naše nove sugrađane – osobe pod međunarodnom zaštitom- kroz Zagreb, novi grad u kojemu žive i koji je sada njihov novi dom.

Povodom toga dana ponosno Vam prikazujemo film , koji je samo dio cijele prezentacije, kojeg su naši učenici sami pripremili kako bi osvijestili hrvatsku javnost budući da je Hrvatska, u okviru programa preseljenja i premještanja dužna primiti 1600 izbjeglica. Taj film učenici XVI.gimnazije predstavit će na međunarodnom Dunavskom festivali (Donau Fest) u Neu Ulmu.

Migranti su bili prisiljeni napustiti vlastite domove zbog  sukoba, ratnih stradanja, kršenja ljudskih prava, zbog želje za životom.

Oni ne razmišljaju o zemlji u kojoj će živjeti nego samo o tome kako će preživjeti.Tijekom njihovog boravka u centru za izbjeglice oni se suočavaju s neizvjesnošću, tjeskobom, prvim koracima u novom i nepoznatom svijetu. Najveću pomoć izbjeglicama pri integraciji u novi život pružaju institucije poput Hrvatskog Crvenog križa. Pomažu im pri učenju novog jezika, interakciji s novim ljudima i snalaženju u nepoznatom prostoru. Ljudska solidarnost, briga i spremnost na pomoć daje izbjeglicama potrebnu snagu kako bi mogli podnijeti trenutnu situaciju.

Veliku ulogu imaju i škole koje novim učenicima sve to trebaju omogućiti.

Sve što je potrebno tim ljudima je dobro srce i malo tolerancije kako bismo im pružili topli i ugodni dom.