« Lipanj 2019 »

800 GODINA ZAGREBAČKE KATEDRALE
Autor: Damir Bešić, 10. 12. 2018.

U sklopu obilježavanja 800 godina zagrebačke prvostolnice,  profesori i učenici koji sudjeluju u projektu, posjetili su u ponedjeljak  3. prosinca našu katedralu kao vrhunac projekta, kako bi iz prve ruke i pod stručnim vodstvom pogledali o čemu su učili kroz ovu  godinu dana.

Dočekao nas je ljubazni  velečasni Anđelko Katanec koji nas je proveo kroz sve detalje prelijepe katedrale, njene povijesti, kulturnih vrijednosti, neprocjenjivih detalja i kutaka na koje, koliko god puta je posjetili, možda i nismo obratili pažnju.

Potom smo se kroz sakristiju i tajnovite spiralne stepenice popeli na prvi kat ne sluteći što nas čeka. Dočekala nas je draga i simpatična sestra Lina, legenda i čuvarica Riznice zagrebačke katedrale, koja nam je pokazala izvanredne vrijednosti koje Riznica čuva, od crkvenih ruha i posuđa koje se koristi u liturgiji i blagdanima, do relikvijara i povijesnih dokumenata koji svjedoče kolika je bila i jest  povezanost hrvatskog naroda s njenom Crkvom i prvostolnicom.

Očarani i ispunjeni dojmovima, okrunili smo naš posjet adventskim poslasticama na Trgu bana Jelačića, a sve što smo naučili pokazat ćemo na Nastavničkom vijeću, izložbom u školi te na našoj web stranici.

Jadranka Tukša, prof.