Autor: Damir Bešić, 25. 2. 2021.

S ponosom nosimo ružičasto

Dan ružičastih majica također poznat i kao Dan borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja je dan koji se obilježava širom svijeta. Ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista u Kanadi nakon što je učenik lokalne škole zlostavljan od svojih kolega zato što je u školu došao odjeven u ružičastoj majici kao podršku majci oboljeloj od karcinoma dojke.

Kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio 24. veljače Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja

Izradom plakata u obliku ružičastih majica, nošenjem ružičastog i prigodne sjednice Vijeća učenika i mi smo se pridružili toj borbi. Podsjetili smo se da je svaki oblik nasilja, bilo ono u fizičkom, verbalnom ili virtualnom obliku, neprihvatljivo te da je ignoriranje, zanemarivanje ili odbacivanje također zlostavljanje. Svatko od nas u svakodnevnom životu može pridonijeti da se svaki čovjek osjeća dobro, prihvaćeno i voljeno jer nemojmo zaboraviti :

Čini dobra djela, i ne budi okrutan, jer nasilje je oružje glupana.

(Sabir Termezi, 11. stoljeće, perzijski pjesnik)

Jadranka Tukša, prof. i dipl. knjižničar