« Ožujak 2024 »

INTERNATIONAL YOUTH MEDIA SUMMIT
Autor: Damir Bešić, 20. 9. 2021.

Naše učenice Ivna Salečić i Lucija Skočić (2. C), članice Filmske grupe XVI. gimnazije, ovo su ljeto sudjelovale na Međunarodnom summitu medija za mlade (International Youth Media Summit) koji se održao online od 31. srpnja do 8. kolovoza u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Kinokluba Karlovac. Prije pandemije IYMS je bio dvotjedni događaj koji na jednom mjestu okuplja 70-ak mladih diplomata i filmaša kako bi učili jedni od drugih i zajedno snimali filmove. Dosad se IYMS održao u Sjedinjenim Američkim Državama, Nepalu, Švedskoj, Australiji i Srbiji. Glavnu okosnicu IYMS-a čini sedam svjetskih problema: diskriminacija, okoliš, zdravlje, siromaštvo, nasilje, ženska prava i osnaživanje mladeži. O tim se temama snimaju kratkometražni filmovi.

Lucija Skočić napisala je kratak tekst o svojem iskustvu na IYMS-u:

„IYMS je naziv genijalnoga dvotjednog programa na kojem, osim što možete upoznati ljude zajedničkih interesa iz cijelog svijeta, možete naučiti više o filmu. Osim edukacije o filmu, IYMS svake godine nudi razne zanimljive teme o kojima možete raspravljati sa svjetskim stručnjacima te učiti od njih. Za IYMS sam saznala od profesorice Đordić i jako mi je drago što jesam. Malo je nezgodno održan usred srpnja pa je bilo izazovno sudjelovati, ali nije bilo nemoguće! Mislim da je to bio i razlog malog broja sudionika, što je velika šteta jer stvarno mislim da je korisno odslušati ta predavanja. Nažalost, ove su godine bila online, ali mislim da je zbog toga čak bilo lakše sudjelovati. Na IYMS-u sam naučila dosta o ženskim pravima, temi koju sam izabrala. Nakon dva dana interesantne edukacije imala sam početnički tečaj o izradi filma – od razrade scenarija do montaže. Cijeli program je izrazito zabavan, interaktivan i poučan. Voditelji su bili genijalni i stvarno su se trudili da nam naizgled dosadne teme približe šalama te da održe pozitivnu i poticajnu atmosferu. Jako mi je drago što sam sudjelovala i stekla ovo iskustvo te planiram sudjelovati i iduće ljeto!“