« Srpanj 2022 »

Projekt Mali zmaj - pomoć pri učenju
Autor: Damir Bešić, 19. 12. 2021.

Osjećaj je glavno obilježje ljudskog bića. Kada ga ne bi bilo, bili bismo životinje na dvije noge koje lutaju svijetom tražeći svrhu. Svrhu ne bismo pronašli jer se ona nalazi upravo u osjećajima zbog kojih se smatramo  naprednijima od biljnog i životinjskog svijeta. Svoju ispunjenost pronalazimo u doživljajima i utiscima iz svijeta koji nas okružuje i svijeta koji se nalazi u nama. Svoju ispunjenost pronalazimo i u drugim ljudima.

Međutim, što ako nam se to obilježje oduzme? Što ako nam se zabrani proživljavanje svakodnevnog života radi zaštite? Što ako nam se zabrane drugi ljudi?

Onda humanost u nama polako blijedi i nestaje. Sva empatija koju smo usmjeravali na druge gubi smisao. Onda je naše obilježje ljudske vrste odgurano u stranu.

Za vrijeme pandemije, otežana nam je mogućnost za izražavanje humanosti. Pa ipak, pojedinci su djelovali kao zdravstvena pomoć, neki su pisali knjige i režirali filmove kako bi nam pomogli prevladati osjećaj usamljenosti, a naša pedagoginja Medić prepoznala je priliku da i mi ,učenici XVI. gimnazije, pridonesemo osjećaju zajedništva, volontirajući.

Početkom školske godine, prof. Medić našu je pažnju pridobila pozivom na volontiranje u humanitarnoj udruzi za poboljšanje kvalitete života siromašne i nezbrinute djece „MALI ZMAJ“. Odazvalo nas se toliko da smo na prvom sastanku jedva stali u prostoriju. Na sastanku nam je rečeno da bismo mi, kao volonteri i učenici jezične gimnazije, mogli davati instrukcije iz jezika djeci koja posjećuju udrugu, te bismo im na taj način postali podrška, pratnja i mjesto bezbrižnog raspoloženja. Kako Udruga ima nekoliko lokacija u Zagrebu, volontiranje se organiziralo na više mjesta u različitim terminima. Podijelili smo se prema lokacijama, te je volontiranje uskoro počelo. Prvi puta kada sam došla u Udrugu, bila sam iznenađena toplinom koja zrači iz svake osobe u Udruzi: nasmijani i veseli djelatnici Udruge, ostali volonteri i ljudi koji pomažu doniranjem raznih potrepština. Svi zrače toplinom i ljudskošću. Nakon rada s djecom i sudjelovanja u iznimno ugodnoj radnoj atmosferi, shvatila sam kako ljubav i humanost uistinu nemaju cijenu. Iako smo tu uzrečicu čuli nebrojeno puta, smatram da je ne možemo u potpunosti razumjeti sve dok ne osjetimo zadovoljstvo koje proizlazi iz pomaganja, u našem slučaju, dijeljenja znanja s djecom, i pružanjem podrške drugima. Mali dio našeg znanja kojeg dijelimo sa djecom u Udruzi je isključivo naša težnja da osvijestimo prvotno sebe, a zatim i druge oko nas, kako obrazovanje ne smije ni o čemu biti ovisno, već da mora biti jednako dostupno svakom pojedincu. Također, želimo pomoći u stvaranju novih i boljih generacija, te smatramo da je obrazovanje temelj u izgradnji samosvjesnih ljudi. Vodimo se izjavom grčkog filozofa Platona koji je rekao da su „Ljudi kao zemlja, mogu ti pomoći da rasteš kao osoba ili usporiti tvoj rast i pretvoriti te u običan korov“. Mi nismo ona zemlja koja stvara običan korov, već smo mi oni koji potiču rast i znanje i pomažu u sazrijevanju.