« Ožujak 2024 »

Posjet Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti
Autor: Damir Bešić, 5. 12. 2013.

U sklopu Dana otvorenih vrata Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti  učenici naše gimnazije uputili su se zajedno s profesoricama Danijelom Ille  i Jadrankom Tukšom u posjet  toj  znamenitoj instituciji.

Prisustvovali smo predavanju o Bašćanskoj ploči, koja se u orginalu  čuva u prostorima Akademijie. Predavanje je bilo poučno i zanimljivo te nam je pomoglo da se prisjetimo, a i ponešto novo naučimo o tom najvećem spomeniku hrvatske glagoljaške pismenosti.

Poslije predavanja uputili smo se u razgledavanje Akademije.Saznali smo ponešto i o njenom osnutku. Utemeljitelj Akademije  bio je Josip Juraj Strossmayer, a ona je  postala najviša znanstvena i umjetnička ustanova u Republici Hrvatskoj. Obišli smo sve prostorije , poigrali se Strossmayerovim globusom, zavirili u njegove vitrine i  bacili pogled na pisači stol koji je danas i radni stol predsjednika Akademije.

Zatim smo krenuli u akademijinu knjižnicu.Vodič nam je pokazao njen prostor i katalog  i saznali smo da knjižnica sadrži čak 400 000 knjiga.Vidjeli smo čak i neke od najstarijih zagrebačkih novina.

Nakon toga pridružili smo se predavanju vrhunskog forenzičara  dr. sc.  Marija Šlausa, koji nam je predočio osnove istraživanja nasilnih smrti.Saznali smo kako otkriti identitet osobe,kako otkriti čime je ubijen i kada je ubijen.Prezentacija je bila izuzetno zanimljiva i mnoge učenike je zainteresirala za forenziku i arheologiju.

Posjet je na nas ostavio dubok dojam i unaprijed se radujemo sljedećem takvom izletu.

Nikolina Beljan 2.f