« Ožujak 2024 »

Posjet kazališnoj predstavi
Autor: Damir Bešić, 31. 10. 2014.

DAŠAK RUSKOG HUMORA U ZAGREBU

Kao što zna svaki srednjoškolac, votka je jedna od tradicionalnih ruskih tekovina. Mi ćemo dodati-i humor.  U sklopu ovogodišnjeg 47. PIF-a (Pupteatra Internacia Festivalo, odnosno Međunarodnog festivala kazališta lutaka)  Zagreb je ugostio moskovsku lutkarsku družinu s predstavom Petruška. S obzirom da je ovo bila jedinstvena prilika da dođemo u kontakt s ruskom kulturom, profesorica Tukša organizirala nam je izlazak do Kulturno informativnog centra Zagreb, gdje se predstava održavala. S obzirom da je ovo lutkarska predstava, većina gledateljstva bili su Rusi vrtićke dobi, pa je naš dolazak malo podigao prosjek godina u prostoriji. Ipak, nakon predstave ostali smo (ugodno) iznenađeni i pomalo zgranuti ruskom odvažnošću.

Protagonist predstave, lutak Petruška tradicijski je junak ruskog folklora, u nekim verzijama spoj đaka grabancijaša, Pinocchija i seoskog mudrijaša. a njegove dogodovštine obrađene su u dramama i operama. U predstavi su mu život udahnula dva glumca, jedan kao glazbena pratnja na balalajki a drugi dajući glas ne samo njemu nego i preostalim lutkama. Da se radi o komediji bilo je jasno već i iz samog imena Petruška (ruski: peršin). Petruška, međutim, nije ispao ni iz kakvog svežnja grincajga- sada dolazimo do dijela koji je u nama pobudio sumnju koliko je ova predstava, formom dječja ali tematikom satira,  zapravo namijenjena za puno starije generacije-on, suočavajući se s tradicionalnim životnim dilemama ismijava ljudske mane i površnost  te uvijek isto životoljublje i strah od smrti. Dok gledate Petrušku kako raspisuje natječaj za potencijalne udvarače, Havajku s kokosovim orasima na grudima kako ljulja kukovima, a on udiše 'Oooh! (….cenzura…)  i  traži od publike rubalj ili dva da izvrši građansku dužnost i dostojanstveno pokopa čovjeka (jednog, dva, tri) kojeg je prije toga umlatio svojom palicom, a vi plješćete u ritmu balalajke, shvatite da je votka mogla doći samo iz hedonističkog i optimističnog ruskog naroda koji je, usprkos hladnoći i škrtosti zemlje zadržao sposobnost da se smije, ne odustaje i uvijek pronalazi nove načine da zagrije srce.

Katja Mihelić