preskoči na sadržaj

XVI. gimnazija Zagreb

Login

Korisne poveznice:

MZOS
AZOO
Portal za škole
Sve o državnoj maturi
CARNET



« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Dobrodošli

LJETOPIS 2022

LJETOPIS 2021

VIRTUALNA KNJIŽNICA




 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan europskih jezika
Autor: Damir Bešić, 4. 11. 2014.

Je veux francuski rap!

 
 
Francuski je jezik često hvaljen i vrlo omiljen (čak i među negovornicima) zbog svoje intrinzične zvučnosti i elegantnosti. Svaki jezik ima nešto lijepo– oni manje radikalni i politički korektniji tvrdili bi da su svi jezici lijepi – ali za francuski postoji jedan vrlo jednostran konsenzus koji tvrdi neoporecivu superiornost.
 

 


Nije nužno shvatljivo zašto, ali je vrlo moguće da je odgovor njegov melodičan zvuk koji nije lako oponašati – pogotovo ne ono ključno /r/, koje primjerice u drugim jezicima (njemačkom) „mogu  biti zamijenjeni“ nadzubnim treptajnikom; to ga /r/ jednostavno čini egzotičnijim. Mnogo se šarma francuskog jezika stoga izgubi kada se /r/ ne izgovara kako ideja o francuskom nalaže. (Ne može se baš reći „autentično“ s obzirom da je nadzubni treptajnik prisutan i u izgovoru mnogih Francuza, uglavnom na jugu.) Stoga je pomalo ironično što toliko melodičan jezik nema svoje zacrtano mjesto u svakodnevnoj, popularnoj (mainstream) glazbi.

Opus koji je većini poznat, u biti je ograničen na pjesmicu Frère Jacques – koja u originalu ne govori ni o kakvom „bratecu“ koji kasni, već fratru – i pjesmu Je veux – koja iz nekog razloga podsjeća na prosječni reklamni džingl. Marseljeza bi bila odličan odgovor budući da se smatra najljepšom himnom svijeta, ali su njeni početni stihovi otpjevani na način koji je poznatiji kao uvodna melodija pjesme All You Need Is Love (od Beatlesa, naravno), nego li kao dio same himne. Sve u svemu, francuska glazba je jedan vrlo neprisutan pojam u našim svakodnevnim životima.

                U današnje vrijeme, neoporeciva su dominacija i rasprostranjenost rap glazbe. Ona je gotovo isključivo proizvedena u Americi, što fenomen francuskog rapa ostavlja neprimjetnim.

 Ali zato u XVI. gimnaziji postoji trijumvirat školskih alfa-mužjaka (Dominik Bunjan, Bruno Ćubić, Tin Rajković) koji shvaća ljepotu navedenog žanra i koji je toliko ovladao njime da je osvojio prvo mjesto na natjecanju.

Legendarni član, Tin Rajković, bio je dovoljno voljan i ljubazan podijeliti iskustva s natjecanja te odati čari francuskog rapa:

Na kakvom ste natjecanju sudjelovali i gdje se odvijalo?

- Natjecanje se održavalo povodom Dana europskih jezika radi promicanja znanja stranih jezika u Vintage Baru pored Mex Cantine.

 

Kakva je bila konkurencija?
-
Konkurencija je bila iz osnovnih i srednjih škola, al' smo znali od prvog trenutka da ćemo ih pomesti jer smo mi 'Metle iz XVI. gimnazije'.

Koliko i kako ste se pripremali?
- Napisali smo tekst četiri sata prije roka za prijavu; sjedili smo  u Phariji i inspiracija je sama krenula. Uzori su nam bili gengsta reperi iz Amerike.

 

Koja je bila tema pjesme kojom ste 'pomeli konkurenciju'?
- Tema našeg hita je život zločestih dečki koji su shvatili da je sreća u obitelji i prijateljima, a ne u drogi i pištoljima.

 

Tko je napisao pjesmu i otkuda  inspiracija?
- Napisali smo pjesmu zajedno: napisali bi jedan stih pa tražili neku riječ koja se rimuje s tim stihom, ali da (na kraju) ima neki smisao.

 

Ima li francuski rap ikakve posebne karakteristike?Daje li mu francuski jezik poseban šarm i stil? Omogućava li kreativniju formu izraza?
- Francuski je prelijep jezik i da netko govori same prostote na francuskom, onome koji to ne razumije zvučalo bi kao da prolazi kroz katarzu poezije. Francuski rap nije ništa posebniji od ostalih, isto kao što bilo koji drugi nije, uglavnom su to socijalne i političke teme.

 

Slušate li inače francuski rap – ikada? Kakva publika prema vašem mišljenju uopće voli francuski rep?
-
Mislim da Francuzi i ljubitelji francuskog vole francuski rap.

 

Što vas je učinilo pobjednicima? Mislite li da ste zaslužili prvo mjesto?
- Pobijedili smo jer smo imali koreografiju (odlične gengsta pokrete), skupocjene kostime(bademantile, pidžame i lance za bicikl) i dubokouman tekst; i sama činjenica da imamo profesoricu Balde kao profesoricu francuskog i ravnateljicu Ninu Karković koja nas je došla podržati! Šesnaesta gimnazija nije samo škola, ona je život!

                                                                         

Napisao Charles Novinar de Montaigne

 

 

Video pobjedničkog nastupa: https://www.facebook.com/video.php?v=10203872995618641&set=vb.1633369770&type=2&theater





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju