« Ožujak 2024 »

Prag i Krakow
Autor: Damir Bešić, 12. 1. 2015.

Galerija slika: [klik]

Jedna od mnogih prednosti XVI. gimnazije su česte terenske nastave. Takva jedna bila je u dvanaestom mjesecu kada su učenici drugih, trećih i četvrtih razreda krenuli prema Pragu.

Kako u XVI. gimnaziji nikada ne nedostaje dobre atmosfere, tako je bilo i u autobusu. Puni energije, prije nego što smo i trepnuli, stigli smo u mali češki grad Telč. Gradić svoju malu površinu i populaciju od ni šest tisuća stanovnika nadoknađuje karakterom. Zbog prostranog glavnog trga i izvrsno očuvanih baroknih pročelja, rijetko bi tko ostao ravnodušan.

Iduća destinacija bio je glavni grad Češke – Prag. Stigavši, odmah smo krenuli u razgledavanje.  Popodnevno razgledavanje Praga od nekoliko sati i cijelonoćni put nisu bili dovoljni da sve izmore tako da je većina navečer uspjela dobiti dojam i o noćnom životu u Pragu.

Poslije doručka, neumorno se krenulo dalje u razgledavanje. Nakon obilaska turističkih znamenitosti pod vodstvom lokalnog vodiča, slobodno vrijeme je više-manje iskorištavano za posjet karakterističnim ugostiteljskim obrtima.

Nakon kratkog noćnog odmora, ujutro smo krenuli za Poljsku. Prva destinacija u Poljskoj bila je Auschwitz. Osim što smo štošta naučili posjetivši najveći i najstrašniji koncentracijski logor nacističke Njemačke, posjet nas je naveo i na razmišljanje.

Pedeset kilometara od logora nalazi se bivši glavni grad Poljske – Krakow. Krakow je grad s najvećim srednjovjekovnim trgom, te je kao i Telč pod zaštitom UNESCO-a, no nas je pomalo čak i razočarao zbog toga što smo ga vidjeli u ponedjeljak navečer kada je rijetko tko na ulici, a malo klubova uopće radi. Naravno, učenici XVI. gimnazije se ne predaju pa smo uz malo truda i tamo našli odličnu zabavu i super se proveli.

Sljedeći dan posjetili smo rudnik soli Wieliczka. Rudnik je pun velikih dvorana i skulptura načinjenih od soli. Umornima od prošle večeri razgledavanje je došlo kao sol na ranu, ali čak i njima sigurno nije bilo žao što su ga vidjeli.

Vračajući se u Zagreb, party u autobusu imao je dva floora. Na prvom su se pričali vicevi koji su svako malo razbuđivali umorne učenike, a na drugom je flooru bio glazbeni party uz obilje bezalkoholnih pića s ponajviše klasičnom glazbom uz poneku baroknu suitu.

Pogledajte fotografije s izleta