« Ožujak 2024 »

Terenska nastava iz fizike
Autor: Damir Bešić, 14. 5. 2015.

Stopama Nikole Tesle

17. travnja posjetili smo rodni kraj Nikole Tesle, vjerojatno najvećeg velikana u povijesti, čovjeka koji je osvijetlio svijet.

U sklopu Centra nalazi se muzej (inače Teslina rodna kuća) u kojem smo mogli vidjeti neke od Teslinih izuma kao što je „Kolumbovo jaje“, transformator, turbina; upoznati se s tijekom njegova života, itd. Nadalje, posjetili smo i ispitnu stanicu koja je kopija Teslinog laboratorija u Colorado Springsu gdje smo se upoznali s učinkom transformatora koji stvara milijun volti. Izvorno je to bio Teslin pokušaj bežičnog prijenosa energije, u što smo se i sami uvjerili jer su neonske lampe u rukama hrabrih učenika počele svijetliti, a nisu ni na što bile priključene. Po završetku pokusa mogli smo i udahnuti ozon.

Nakon posjeta Memorijalnom centru, uputili smo se prema selu zvanom Rizvanuša i adrenalinskom parku Rizvan city.

Pod budnim okom naših instruktora, isprobali smo penjanje na umjetnu stijenu, penjali se po drveću i, više ili manje uspješno, prelazili razne prepreke smještene na rastegnutim sajlama na visini do 6 metara, a na kraju su svi s drveća sretno dospjeli na čvrsto i sigurno tlo. Isprobali smo i streljaštvo. Bilo je strijela u meti, a bilo ih je i na susjednoj livadi. Sva sreća, nitko nije završio s pokojom strijelom kao modnim dodatkom. Jedna od najvećih uživancija bila je „zip line“, 150 metara dugačka sajla na kojoj smo se mogli voziti i uživati u naletu adrenalina.

Čak su i naše profesorice isprobale ljuljačku, a budući da ih i dalje viđate po školi, znači da su to uspješno preživjele.