Portal za kole

Dobrodoli

VIRTUALNA KNJINICA

KRATAK MANIFEST NOVINARSKE GRUPE XVI. GIMNAZIJE

U vremenu kada je novinarstvo postalo istoznanica sa utim tiskom (fenomen poznat još pod imenom „tabloid novinarstvo“), novinarska grupa koja djeluje u XVI. gimnaziji uzela je sebi za naelo: ne pisanje radi itateljstva, nego pisanje radi samog pisanja. Mi vrlo dobro znamo da naša na web-stranici škole objavljena djela nee proitati ni 5% uenika škole, a još e manje ljude biti briga za njih – ak si ni mi, sami lanovi novinarske grupe, nismo skloni iz kojekakvog oblika osnovne novinarske solidarnosti meusobno proitati djela; no naš je zadatak da pišemo i to emo initi pod svaku cijenu (makar nam i jedini itatelji bili mi sami i profesorica Tukša koja je urednik naših djela). Kada god budemo pisali, pisat emo radi umijea pisanja (L'écriture pour l'écriture!) – i radi niega više.

Mi to moda neemo uvijek dobro initi; niti emo uvijek izabrati pravu sintaksu; niti emo uvijek biti gramatiki ispravni; niti emo uvijek biti apsolutno originalni (to jest, napravit emo najvei grijeh za svakog pisca, a to je korištenje tuih, ve utih rijei); niti emo se uvijek znati pravilno izraziti; niti e nam interpunkcija uvijek biti suvisla; a i ponekad emo zaista pretjerati s polisindetonijom – ali sve to što emo raditi bit e uinjeno sa srcem i stoga opravdano, jer smo se, kao Orwellova djeca, odvaili na taj plemeniti pothvat, na tu divnu djelatnost – pisanje.

Vaši uvijek vjerni lanovi Novinarske grupe XVI. gimnazije!