preskoči na sadržaj

XVI. gimnazija Zagreb

Login

Korisne poveznice:

MZOS
AZOO
Portal za škole
Sve o državnoj maturi
CARNET



« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Dobrodošli

LJETOPIS 2022

LJETOPIS 2021

VIRTUALNA KNJIŽNICA




 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
BRAVO VITO!!!
Autor: Damir Bešić, 9. 5. 2023.

U Pirandellovu gradu Agrigentu na Siciliji Viti Vlašiću iz 2.d dodijeljena je Nagrada za književnost i kazalište

Ova lijepa priča započela je kada je profesorica talijanskog jezika Ivana Skvrce Kramarić od Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu dobila obavijest da je Ministarstvo vanjskih poslova raspisalo natječaj za literarni, dramski ili audiovizualni uradak koji nosi naslov po jednom romanu velikog talijanskog nobelovca Luigija Pirandella „Jedan, nijedan i sto tisuća“. Profesorica Skvrce Kramarić predložila je svojem učeniku Viti Vlašiću iz 2. d razreda, s kojim radi na dodatnoj nastavi, da se prijavi na natječaj što je Vito, kao veliki ljubitelj talijanskog, ali i romanskih jezika općenito, odmah i prihvatio. Zadatak je bio odabrati jednu Pirandellovu novelu i obraditi je po želji kao literarni, dramski ili audiovizualni uradak. Iz intervjua s Vitom doznajemo da je od ideje do realizacije prošlo svega nekoliko dana.

[opširnije]


Vito je odabrao novelu „Ciàula otkriva mjesec“ iz zbirke „Novele za godinu dana“ koja govori o teškom životu rudara, a atmosfera te priče odmah ga je podsjetila na „Pakao“ Dantea Alighierija. U svom dramskom tekstu Vito je povezao dva velikana talijanske književnosti Dantea i Pirandella u jedan zamišljen odnos, sve pod okriljem njihovih djela. Rudar Ciàula glavni je lik Pirandellove novele koji, u Vitovu tekstu, nepravedno završi u Paklu, a pritom mu Dante i Pirandello u ulozi modernog Virgilija pomažu pronaći izlaz i vode ga u jedan bolji i ljepši svijet.

Luigi Pirandello je 1934. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost zbog svog odvažnog i domišljatog  oživljavanja dramske i scenske umjetnosti.

Povjerenstvo Smotre, čiji su članovi talijanski pisci i redatelji, prepoznalo je domišljatost i odvažnost u tekstu šesnaestogodišnjeg Vite Vlašića te ga je pozvalo kao finalista na svečanu dodjelu nagrada u Agrigento na Siciliji, rodni grad Luigija Pirandella.

SLIKA AGRIGENTA - Agrigento je prekrasan sicilijanski gradić uskih mediteranskih uličica u kojem je sve posvećeno Pirandellu – ulice, trgovi, kazalište, ugostiteljski objekti

S veseljem smo organizirali odlazak na Siciliju. Program je trajao cijeli tjedan, a mi smo, iako smo se priključili tek u srijedu, stigli gotovo sve „odraditi“.  Gledali smo predstave i videouratke iz različitih škola diljem svijeta, ali smo imali priliku i sami se predstaviti. Vito je nastupio kao autor teksta, a uz pomoć troje učenika iz Chiogge, i čitao jednu od uloga svog teksta. Publiku je impresionirala Vitova zrelost, poznavanje njihove književnosti i jezika te originalna ideja.

Vito je s pozornice na talijanskom jeziku poručio: „Htio sam u djelo uklopiti i problematiku maski, (čestog Pirandellova motiva) nikad se ne može znati kakva je tko osoba, pozitivna ili negativna (ni za Ciàulu ne možemo biti potpuno sigurni, sumnja uvijek postoji). Nitko zapravo ne poznaje samoga sebe, bit sebe, ono što je duboko unutra, ni ja ni itko ovdje. Svaka situacija u životu ne uči nas spoznavanju samih sebe, već zapravo otkrivenju koliko maski postoji i koliko ih mi imamo. Život je velika igra maski.“

 

Mi smo bili jedini predstavnici iz Hrvatske i sudjelovali smo prvi put na Smotri. Moja je uloga bila predstaviti školu i učenje talijanskog jezika, a kao važnu činjenicu istakla sam da smo  jedina škola u kojoj talijanski nije materinski jezik. Bilo je tamo, osim učenika iz različitih talijanskih gradova, predstavnika iz New Yorka, Venezuele, Španjolske, Francuske, ali oni su svi došli iz talijanskih škola.

Oduševila nas je prekrasna prijateljska atmosfera u kojoj su se svi veselili, i to ne samo svom uspjehu nego i uspjehu drugih. Prilazili su nam učenici, profesori, redatelji u kazalištu, ali i na ulici i čestitali Viti.

Na dan dodjele nagrada uzbuđenju i ponosu nije bilo kraja. Vito je dobio nagradu za književnost i kazalište, desetodnevnu stipendiju za radionicu kreativnog pisanja u Agrigentu i sliku sicilijanskog umjetnika (Filippo Scimeca).

Vratili smo se u Zagreb prepuni dojmova i lijepih uspomena te dokazali da strast, kreativnost, umjetnost, trud i entuzijazam uvijek budu nagrađeni. Od srca čestitamo našem učeniku Viti Vlašiću i njegovoj mentorici Ivani Skvrce Kramarić te jedva čekamo njegove nove kreativne radove!

 

Ravnateljica Nina Karković, prof.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju