« Ožujak 2024 »

Međunarodne diplome

DSD (Deutsches Sprachdiplom) ili Njemačka jezična diploma

Njemačka jezična diploma je ispit znanja njemačkog jezika, koji je koncipirala Konferencija ministara prosvjete Savezne Republike Njemačke (KMK) za učenike u inozemstvu. Vlasnici diplome drugog stupnja su  dokazali da imaju dovoljno znanja njemačkog jezika za studij na nekom od njemačkih sveučilišta.

Svake godine ovaj ispit polaže preko 14 000 učenika širom svijeta u više od 50 zemalja.

DSD  priznaju sva sveučilišta Savezne Republike Njemačke, kao i mnoga sveučilišta u Austriji i Švicarskoj kao potvrdu o potrebnom znanju njemačkog jezika za studij u Njemačkoj. Ova diploma apsolventima daje znatnu prednost pred onima koji tek trebaju dokazati to znanje u dugotrajnim tečajevima prije početka studija.

Dodatna nastava njemačkog jezika pruža mogućnost stjecanja mnogih sposobnosti koje su relevantne za studij. Učenje u grupama i rad na projektima potiču samostalnost učenika, privikavaju ih na timski rad, a istovremeno razvijaju istraživačke i prezentatorske kompetencije.

Dodatna nastava i polaganje ispita za DSD su besplatni.

DELF

Međunarodno priznata francuska jezična diploma

Učenici 16.gimnazije polagali su tijekom ove školske godine ispit DELF scolaire na razinama A1, A2, B1, B2. Rezultate očekujemo i vjerujemo da je većina učenika uspješno položila DELF, te da će im, kao i uvijek, potvrda o znanju jezika snažan poticaj za daljnje učenje francuskog jezika i upoznavanje francuske kulture, te novi izazov za dostizanje još više razine sljedeće školske godine.