Portal za kole

Prikazani dogaaji

Dobrodoli

VIRTUALNA KNJINICA

NASTAVNI  PREDMET : NASTAVA ZA NJEMAKU JEZINU DIPLOMU (DSD)

Dragi uenici 1. razreda, ako u XVI. gimnaziji  elite uiti njemaki kao nastavljai, imate mogunost pohaati i fakultativnu nastavu DSD-a. Svi zainteresirani se mogu prijaviti tijekom upisa ili na poetku nove školske godine (do kraja rujna).

OPENITO o Njemakoj jezinoj diplomi:

Njemaka jezina diploma (DSD, Deutsches Sprachdiplom) ispit je znanja njemakog jezika Konferencije ministara kulture Savezne Republike Njemake (KMK - Kultusministerkonferenz) za uenike u inozemstvu. Uenici koji su poloili drugi stupanj Njemake jezine diplome (DSD II) imaju dovoljno znanja njemakog jezika za studij na nekom od njemakih sveuilišta i ne moraju polagati ispit iz njemakog jezika koji je inae obavezan pri upisu na studij u Njemakoj, Austriji i Švicarskoj. Pri upisu na studij njemakog jezika na fakultetima u Hrvatskoj uenici s poloenim ispitom za Njemaku jezinu diplomu imaju bodovne prednosti, odnosno direktan upis na germanistiku. Svake godine ovaj ispit polae više od 14 000 uenika u više od 50 zemalja svijeta. Od 1998. godine ispit za Njemaku jezinu diplomu drugog stupnja (DSD II) moe se polagati i u Hrvatskoj. Taj viši stupanj diplome mogu stei samo uenici u školama koje je za to ovlastila Konferencija ministara kulture Njemake i koji su pohaali dodatnu nastavu njemakog jezika u okviru fakultativnog predmeta „Njemaki jezik – nastava za Njemaku jezinu diplomu“. XVI. gimnazija je jedna od partnerskih škola i ve više od 20 godina provodi DSD program.

CILJ PREDMETA:

Uenici koji pohaaju fakultativni predmet „Njemaki jezik – nastava za Njemaku jezinu diplomu“ pripremaju se za ispit za Njemaku jezinu diplomu. Ispit se sastoji od nekoliko dijelova, a to su: razumijevanje teksta, razumijevanje govora, pisana komunikacija i govorna komunikacija. Pisani dijelovi ispravljaju se u Njemakoj, a usmeni ispit ocjenjuje komisija od tri lana, iji je predsjednik uvijek izvorni govornik, odnosno njemaki lektor. Ti dijelovi ocjenjuju se prema Zajednikom europskom referentnom okviru za jeziku, odnosno prema razinama A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Njemaka jezina diploma drugog stupnja obuhvaa poznavanje jezika na nivou B2/C1 i dokaz je odlinog poznavanja njemakog jezika, a poloeni ispit DSD I dokazuje ovladanost njemakim jezikom na razini B1.

NAIN REALIZACIJE:

Nastava je orijentirana na projekte, rad u grupama, istraivanje, provoenje intervjua, prezentiranje, snimanje filmova i komunikacijske vještine, ali i putovanja u zemlje njemakoga govornog podruja. DSD je fakultativna nastava i provodi se od 1. do 4. razreda po 2 sata tjedno.