Mobilnost učenika
Autor: Damir Bešić, 10. 10. 2023.

U španjolskoj školi IES El Parador u pokrajini Andaluziji, trenutno na grupnoj odlaznoj mobilnosti boravi devet učenika naše škole, koji su sudjelovali u čak četiri eTwinning projekata, za što su dobili nacionalne i Europske oznake kvalitete. Projekt ima naziv “Bioraznolikost, zeleno putovanje i lokalna proizvodnja hrane”, i u njemu učenici uspoređuju dvije škole regije u zemljama EU:  našu regiju, u kojoj su španjolski učenici boravili u lipnju  i onu u Andaluziji, na obali sredozemnog mora, pored grada Almerija, koja je jedina pustinjska regija u Europi!

Učenici na projektu jačaju svoje jezične vještine (svima je drugi strani jezik španjolski), multikulturalne (upoznaju običaje te svakodnevni život u školi i regiji Almerije), socijalne vještine (rade u timu i imaju iskustvo putovanja u maloj grupi), te digitalne vještine (izvijestit će o aktivnostima i prikazati nam ishode učenja u raznim digitalnim alatima).

Učenici su u prvih par dana sudjelovali u obilasku grada Almerija, posjetili su park prirode vulkanskog porijekla “Cabo del Gata”, te sudjelovali u vodenim sportovima. Išli su i na radionicu u staklenik u kojem se hrana uzgaja metodom hidroponike. U drugom dijelu tjedna čekaju ih još posjet Granadi, te razne druge aktivnosti u školi, kao što je i pokus utvrđivanja prisutnosti plastike u moru i u pijesku, te radionice i diskusije, rješavanje problema i razvijanje kritičkog mišljenja za bolje ostvarivanje ciljeva EU.

Mirela Hrubi, prof.