MICC u Beogradu
Autor: Damir Bešić, 12. 12. 2023.

Model International Criminal Court (MICC) simulacija je međunarodnog kaznenog suda za učenike srednjih škola. Ovoga se puta simulacija održala od 1. do 7. prosinca u Beogradu. U projektu su sudjelovali učenici iz Njemačke (Koln), Srbije (Kragujevac), Mađarske (Pečuh) i Hrvatske (Zagreb). MICC djeluje s ciljem da mladim ljudima približi razumijevanje kako djeluje kazneno pravo te da proširi svijest o kršenju ljudskih prava i o svim zločinima koji se kažnjavaju međunarodnim pravom. Cijeli program se održava na engleskom jeziku, a učenici su podijeljeni u tri slučaja: Friedrich Flick (Njemačka), Dražen Erdemović (BIH) te Simon Bikindi (Ruanda). Na svakom slučaju radi tim tužiteljstva, obrane i sudaca, a cijeli događaj prati tim medija. Učenici iz naše škole koji su sudjelovali su Lina Beg, Franka Devčić, Laura Dubravica, Ella Hudika, Lana Hrenović, Marta Kaminski, Lana Korajlija, Majda Petrač, Tia Radunović i Nino Radočaj, a u pratnji su bile profesorice Sunčana Lea Kolbezen i Dina Šimatović.

Od ovog sam programa očekivala puno manje i nisam mogla niti zamisliti koliko će mi dobro biti. Profesionalni pristup događanju i karizmatični treneri koji su nas cijelo vrijeme savjetovali definitivno su razlozi zbog kojih sam se ovako dobro provela. Program je bio naporan i zahtijevao je dobru koncentraciju kroz cijeli dan no upravo je to razlog zašto sam toliko zahvalna što sam se odlučila sudjelovati. Radeći na svom slučaju i sudjelujući u radionicama nisam bila svjesna koliko sam puno naučila u tih tjedan dana, već tek sada kada sam se vratila doma shvaćam koliko je ovaj program bio koristan i poučan. Razvila sam nova prijateljstva s mnogim ljudima i bilo se teško od njih oprostiti zadnji dan. Izrazito sam zahvalna što sam imala priliku raditi s ljudima koji su elokventni, karizmatični, ugodni, pristupačni, pametni, dobronamjerni i ispunjeni željom da educiraju mlađe generacije jer da njih nije bilo, ovaj program ne bi ostavio toliki utisak na mene.
Marta Kaminski, 4.e

Odlazak u Beograd na MICC program je bila odlična odluka. Uspio sam vidjeti i iskusiti što znači i kako je baviti se pravom. Sve se održavalo na engleskome jeziku što me još više oduševilo. Dosta smo trebali raditi i u trenucima mi je bilo već dosta, ali osjećaj koji sam imao kada sam završio za taj dan je bio vrijedan rada. Također sam zahvalan što mi je ovaj odlazak pružio priliku da se zbližim sa prijateljima iz škole sa kojima se inače ne bi imao priliku družiti!
Nino Radočaj, 4. b