MATURANTI - OBJAVA REZULTATA
Autor: Damir Bešić, 17. 7. 2017.

Dragi maturanti,

zbog brojnih upita vezano uz objavu rezultata, želim još jednom pojasniti proceduru.

Do 17. srpnja (DANAS!) do 17.59 sati možete mijenjati listu studijskih programa na postani-student.hr. U 18. 00 lista se zaključava i nakon toga promjene više nisu moguće. To znači da ćete morati upisati prvi fakultet na koji ‘’upadate’’, a sustav vam ga prepoznaje kao najbolji mogući izbor (uz njega vam sada u sustavu stoji oznaka DA).  Nakon 18 sati nećete se više moći odlučiti za neki drugi fakultet, makar vam bio i 3., 4., 5 izbor, makar na listi bili 1. na tom fakultetu.

Zato je vrlo bitno da posložite fakultete prema stvarnim prioritetima.

NIKAKO ne brišite sve fakultete, treba obrisati samo one na kojima uopće ne želite studirati. Svi faksevi koje imate na popisu vaš su potencijalni odabir i morate biti spremni upisati bilo koji od njih – to naravno ovisi o pomicanjima crta i mijenjanju bodovnih lista, a što će se sve događati do 18 sati. Procjena je vaša.

Oportunitetni troškovi odnose se na one učenike koji dobiju upisni broj za određeno visoko učilište, a ne upišu ga jer su se predomislili. Objasnit ću na primjeru:  netko je ‘’upao’’na ekonomiju u Splitu (jer mu je to bio 1. izbor, sustav mu je ponudio upis na taj fakultet) i nakon konačne objave rezultata dobio je upisni broj za ekonomiju u Splitu. No, u međuvremenu se oslobodilo i mjesto na ekonomiji u Zagrebu, a taj učenik stavio je Zagreb na 2. mjesto. Iako je ‘’upao’’ u Zagreb, učeniku je predložen upis u Splitu. I ako taj učenik ipak želi upisati ekonomiju u Zagrebu, mora platiti oportunitetne troškove (jer je oduzeo mjesto nekome tko je htio Split).

Nadam se da je sad sve jasno.

SRETNO;-)